آشنایی با انواع پارتیشن

09124340498 شماره همراه:
انواع پارتیشن
پارتیشن به معنای قسمت بندی و جداسازی ست. با استفاده از پارتیشن بندی میتوان از فضای مورد نظر استفاده بهینه نمود.پارتیشن ها به دو دسته ی ثابت و متحرک دسته بندی میشوند.
پارتیشن اداری ورک وود
پارتیشن اداری ورک وود

پارتیشن

نمونه محصول پارتیشن

در این مقاله می خواهیم شما را با انواع پارتیشن که بسیار پرکاربرد هستند، آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

پارتیشن چیست؟

پارتیشن به معنای قسمت بندی و جداسازی ست. با استفاده از پارتیشن بندی میتوان از فضای مورد نظر استفاده بهینه نمود. مثلا فضاهای بزرگ را میتوان به چند قسمت تقسیم بندی کرد و عملکردی متفاوت در هر بخش انجام داد. از پارتیشن بندی در انواع مکان های اداری، مسکونی و غیر مسکونی میتوان استفاده نمود و با تفکیک فضا چندین فضای کاربری طراحی و ایجاد کرد. هرسیستمی که بتواند فضا را تقسیم کند پارتیشن نامیده می شود. سیستم جدا کننده های کاذب که امروزه با نام پارتیشن شناخته می شوند نوعی تجهیزات تقسیم بندی فضاهای داخلی بوده که با هدف منظم کردن محیط و با پیش بینی قابلیت جابجایی طراحی و ساخته می شوند.

انواع پارتیشن 

پارتیشن در مدل ها و کاربرد های مختلف طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد. پارتیشن به صورت کلی دارای دو دسته بندی می باشد:

 1. پارتیشن اداری
 2. پارتیشن خانگی (پارتیشن دکوراتیو منزل)

علاوه بر کاربرد پارتیشن ها را می توان از لحاظ متریال مورد استفاده برای ساخت به مدلهای زیر دسته بندی نمود:

پارتیشن اداری

پارتیشن های اداری برای جداسازی قسمت های مختلف یک اداره و سازمان مورد استفاده قرار می گیرد و بر اساس نیازها و کاربرد آن ها در ادارات و شرکت ها طراحی می شوند. پارتیشن ها علاوه بر زیبایی در طراحی دکوراسیون داخلی اداری نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. مدل پارتیشن اداری می تواند تاثیر بسیار زیادی بر دکوراسیون داخلی شرکت و محل کار شما بگذارد، معمولا مدل پارتیشن اداری برای حفظ نظم و آرامش بیشتر کارمندان و نیز کنترل راحتر آن ها مورد استفاده قرار می گیرد که با هزینه ای مناسب و قابلیت جابه جایی گزینه ی بسیار مناسبی برای رفع اینگونه نیازهاست. در طراحی انواع پارتیشن های اداری می توان استفاده از اجسام شیشه ای، چوبی و فلزی را مشاهده کرد. هر از این مدل ها بنا بر ضرورت و کاربرد آن انتخاب و طراحی شده اند. از جمله نکات بارزی که می توان در استفاده از پارتیشن اداری نام برد، ایجاد محیطی بدون تنش با دسترسی بالا برای کارمندان می باشد که از بزرگترین علت های استفاده فراگیر از پارتیشن های اداری است.

انواع پارتیشن اداری

پارتیشن خانگی

پارتیشن دکوراتیو منزل، برای فضای خانه‌، مخصوصا آپارتمان های کوچک که عملاً امکان جداسازی محیط و داشتن فضایی مجزا در خانه با استفاده از دیوارها در آن ها غیر ممکن است بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی شرایط دیگر هم فضا به‌ قدری بزرگ است که بایستی قسمتی از خانه، مثلاً نشیمن و پذیرایی را در یک فضای مشخص و جدا از یکدیگر ایجاد کرد. پارتیشن خانگی بهترین متریال برای جداسازی و تغییر دکوراسیون ساختمان شماست.

استفاده از جدا کننده‌های زیبا و کاربردی، تکنیک‌های شفاف سازی، رنگ بندی‌های متناسب با نیازهای موجود، تنوع مصالح، استفاده از المان‌های بصری، شومینه، آکواریوم، گیاهان طبیعی و توجه به نحوه قرار گیری و تعامل مابین مبلمان فضاهای مختلف، می‌توان علاوه بر بالا بردن ارزش عملکردی فضای زندگی، بر آسایش محیطی افراد در محیط زندگی نیز افزود. از این میان پارتیشن‌های دکوراتیو نقش بیشتری را در ایجاد فضاهای خصوصی بر عهده دارد.

انواع پارتیشن دکوراتیو منزل

انواع پارتیشن از نظر قابلیت جابجایی

از نظر نوع کارکرد و قابلیت جابجایی پارتیشن ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

پارتیشن ثابت

پارتیشن ثابت بر روی زمین پیچ و مهره و نصب میشود. ارتفاع بعضی از این پارتیشن ها بلند است و به سقف متصل میشود و ارتفاع بعضی دیگر کوتاه میباشد.

پارتیشن متحرک

پارتیشن متحرک یا شناور همانطور که از اسمش پیداست قابل جا به جایی ست و میتوان محل قرارگیری آن را طبق دکوراسیون مورد نظر تغییر داد.پارتیشن متحرک به پارتیشنی گفته می شود که در حول محور ریل سقفی یا کفی قابلیت حرکت و جابجایی دارند. از این نوع پارتیشن های اداری بیشتر در فضاهایی که می خواهند به صورت موقت دو فضا از هم جدا شوند استفاده می شود و یا مواردی که میخواهیم به صورت موقت دیواری داشته باشیم تا در صورت نیاز دو فضا را از هم جدا کنیم.

پارتیشن اداری ترکیبی که در ساخت آن از ام دی اف و آلومینیوم و شیشه استفاده می گردد نوعی از جدا کننده های سبک هستند که قابلیت پیاده سازی و حمل و نقل و تغییرات بسیار بالایی دارند. پارتیشن دوجداره با ضخامت ۱۳ سانتی متر با استفاده از ام دی اف ۱۶ میلیمتری درجه یک به همراه نوارpvc لبه های MDF که باعث جلوگیری از نفوذ رطوبت و همچنین لب پر شدنه MDF می شود.

انواع پارتیشن

 

انواع پارتیشن بر اساس جنس و متریال عبارت اند از:

در ساخت پارتیشن اداری از متریال های گوناگونی استفاده می گردد.که هر پارتشن بسته به نوع مواد به کار رفته در آن نام گذاری شده است.

 • پارتیشن بندی شیشه ای
 • پارتیشن بندی MDF
 • پارتیشن بندی PVC
 • پارتیشن شیشه و MDF
 • پارتیشن ام دی اف با پروفیل آلومینیومی
 • پارتیشن شیشه ای با پروفیل آلومینیومی

پارتیشن شیشه ای

همان طور که از نام این پارتیشن مشخص است متریال اصلی به کار رفته در آن شیشه است.در پارتیشن اداری شیشه ای امکان استفاده از شیشه های مات شونده به جای شیشه های معمولی فضای مدرن کاری شما را کامل تر میکند.طراحی منحصر به فرد و نصب سریع و آسان از مهم ترین ویژگی های این نوع پارتیشن است.

محصولات مرتبط در این زمینه می توان به پارتیشن شیشه ای دو جداره و پارتیشن شیشه ای متحرک اشاره نمود.

پارتیشن ام دی اف

پارتیشن اداری ام دی اف همانطور که از نامش پیداست دارای قاب ام دی اف می باشد. از تمامی انواع پارتیشن ارزان تر است. در رنگ ها و روکش های مختلفی می توانند ایجاد شوند. ساخت این پارتیشن ها کار دشواری نیست و از نظر وزنی بسیار سبک می باشند.

پارتیشن چوبی

در صورتی که بخواهید پارتیشن شما زیبایی بصری خاصی داشته باشد، می توانید از چوب راش در آن استفاده کنید. نوع PVC این محصول، دارای قیمت عالی و وزن بسیار سبک می باشد. تمیز کردن آن بسیار ساده است و با یک دستمال مرطوب به راحتی تمیز می شود.پارتیشن اداری چوبی می‎تواند فضای محیطی انعطاف پذیرتری را برای کار، مطالعه و سایر فعالیت‎ ها ایجاد کنند. این پارتیشن ‎ها تعدادی از مزایا را ارائه می‎دهند که سرمایه گذاری مقرون به صرفه و کارآمد را ایجاد می‎کنند.

مدل جدید پارتیشن چوبی

پارتیشن آلومینیومی

به مجموعه پارتیشن‌هایی که در ساخت آن ها از فریم آلومینیوم استفاده می شود,  پارتیشن‌ آلومینیومی گفته می‌شود.این نوع پارتیشن ها را می توان با انواع دیگر ترکیب کرد. به عنوان مثال شیشه سکوریت ساده و یا ام دی اف و کرکره و… که می تواند به زیبایی و کاربرد این پارتیشن ها بیافزاید.

فریم این نوع پارتیشن اداری از آلومینیوم ساخته شده است، جداره آن با ام دی اف و شیشه تکمیل شده است .با توجه به استفاده شدن فلز آلومینیوم درآن ، سبک بوده، استحکام بالایی داشته و به راحتی جابه جا می شود. همچنین پارتیشن آلومینیومی در برابر رطوبت و تغییر دما مقاوم بوده و قابلیت بازیافت دارد.

 

پارتیشن آلومینیومی

پارتیشن های اداری از نظر تعداد جداره به دو دسته ی زیر تقسیم بندی میشوند:

پارتیشن تک جداره

پارتیشن های تک جداره به صورت قاب هایی یک تکه با حالت ایستاده اند. وزن این پارتیشن ها سبک بوده و به راحتی میتوان آنها را جا به جا نمود. پارتیشن تک جداره ظاهری ساده دارد و تنوع در آن نسبت به پارتیشن های دو جداره کمتر است .معمولا در این نوع پارتیشن استفاده از یراق آلات اضافی مانند پرده کرکره مرسوم نمی باشد. قیمت این پارتیشن نسبت به پارتیشن های دو جداره ارزان تر است.

پارتیشن دو جداره

در پارتیشن های دو جداره برای نگه داشتن پارتیشن از ستون استفاده نمیشود زیرا این پارتیشن ها به اندازه کافی مقاوم بوده و استحکام آنها باعث میشود بدون نیاز به ستون بر روی زمین قرار گیرند. در این نوع پارتیشن میتوان از پرده کرکره در فضای مابین شیشه ها استفاده نمود. یکی از مزیت های پارتیشن دو جداره عبور کابل های شبکه و سیستم در قسمت های پارتیشن است. بطور تقریبی پارتیشن های دو جداره دو برابر مدل های تک جداره هزینه در بر خواهند داشت ولی آنچه در مدل های دو جداره قابل توجه است تنوع بیشتر در محصولات و زیبایی در مدل هایی ست که تا سقف امتداد دارند. پارتیشن های دو جداره وظیفه عایق صوتی را بر عهده دارند.

 

برخی از محصولات اجرا شده در ورک وود در زمینه پارتیشن:

پارتیشن اداری مدل w12

 

پارتیشن اداری مدل w13

 


 • پارتیشن چیست و چه انواعی دارد؟

  پارتیشن یک نوع دیوار جداکننده برای تفکیک فضا در ساختمان ها می باشد که دارای مدل های مختلفی همچون پارتیشن اداری، خانگی، تک جداره، دو جداره، ثابت، متحرک، شیشه ای، ام دی اف، چوبی و ... می باشد. 

 • کاربرد پارتیشن چیست؟

  پارتیشن بندی برای جداسازی قسمت های مختلف ساختمان و ایجاد یک فضای کاملا مجزا مورد استفاده قرار می گیرد.

 • هزینه اجرای پارتیشن چقدر است؟

  بسته به نوع و ابعاد پارتیشن، هزینه اجرای آن متفاوت است. برای دریافت مشاوره و اطلاع از قیمت نصب پارتیشن با ورک وود تماس بگیرید.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید